Skoči na vsebino
Logo: I feel Slovenia

Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Institute of agriculture and forestry Nova Gorica

Slika svetujemo

Svetujemo, pomagamo, rešujemo

Slika tradicija

Tradicija, znanje, kakovost

Slika načrtujemo

Načrtujemo skupno prihodnost

Slika rast

Rast je pot do cilja

Slika začne

Tu se vse začne

Slika prihodnost

Zremo v prihodnost

Slika lokalno

Živimo globalno, uživajmo lokalno

Varstvo oljk

datum: 20.09.2017

Varstvo oljk - oljčna muha, pavje oko in oljkova siva pegavost

Obvestila za varstvo pri pridelavi oljk z dne 20. september 2017

Oljčna muha

Oljkarje na območju Slovenske Istre in Goriških Brd obveščamo, da smo po zadnjih obilnih padavinah v večini oljčnikov na feromonskih vabah opazili povečano prisotnost oljčne muhe. Na območju Vipavske doline in Goriškega Krasa je bil ulov oljčne muhe na vabah maloštevilen. Natančne podatke o ulovu muhe v oljčnikih v Slovenski Istri, Goriških Brdih in Vipavski dolini lahko preverite na naslovu Ulov oljčne muhe 2017 (18.09.2017).

Za zmanjšanje populacije oljčne muhe na območjih kjer se muha številčnejše pojavila (3 oziroma več muh/vabo na teden) priporočamo  po izdatnih padavinah ponovitev ukrepanja z zastrupljeno vabo po delu krošnje.

V ekološki pridelavi oljk lahko uporabimo pripravek GF 120 v odmerku 1-1,2 l/ha. V sklopu integrirane pridelave lahko  uporabimo tudi hidroliziran protein Nutrel  v 1,5% koncentraciji, kateremu dodamo insekticid Perfekthion v odmerku 0,125 l/ha. V obeh variantah porabimo približno 30 l škropilne brozge/ha. Pripravek GF 120 lahko v sezoni lahko uporabimo 4x , Perfekthion pa le 1x.

Za zmanjšanje populacije oljčne muhe lahko v sklopu ekološke pridelave lahko uporabimo tudi sredstvo Naturalis na osnovi entomopatogene glive Bauveria bassiana v odmerku 2 l/ha. Dovoljenih je največ 5 tretiranj letno.

V sklopu integrirane pridelave lahko kot kontaktni insekticid proti odrasli muhi uporabimo tudi sredstva na osnovi deltametrina in sicer: Decis ali Decis 2,5 EC ali Gat decline 2,5 EC vse v odmerku 0,5 l/ha. Z omenjenimi sredstvi je dovoljeno ukrepati največ 2x na leto.

Uporabimo lahko tudi sredstvi na osnovi fosmeta Spada 200 EC  v odmerku 2,5 l/ha ali Imidan  50 WG v odmerku 1,5 kg/ha. Omenjeni sredstvi  lahko uporabimo 1x letno.

Karence dovoljenih sredstev

Fitofarmacevtsko sredstvo

Karenca dni

GF 120

7

Naturalis

ni potrebna

Decis, Decis 2,5 EC, GatDecline 2,5 EC

7

Spada 200 EC, Imidan 50WG

28

Perfekthion

35

 

Pavje oko in oljkova siva pegavost

Zaradi izpiranja po zadnjih izdatnih padavinah priporočamo, da v oljčnikih kjer se bolezni pogosto pojavljajo, ponovitev škropljenja s fungicidi. Prednost damo fungicidom na osnovi bakra. Uporabimo lahko pripravek Cuprablau Z 35 WP v odmerku 2 kg/ha (0,3% pripravka pri porabi 660 l vode/ha) ali Cuprablau Z 50 WP v odmerku 1,4 kg/ha, Cuprablau Z ultra WP v odmerku 1,8 kg/ha ali Nordox 75 WG v odmerku 1,25 kg/ha. Karenca za vse bakrene pripravke znaša14 dni.

Bakrovi pripravki imajo poleg fungicidnega tudi odvračalni učinek na oljčno muho. Učinek je zadovoljiv le pri nizki populaciji oljčne muhe.

Od organskih fungicidov lahko proti pavjemu očesu uporabimo Score 250 EC v odmerku 0,5 l/ha.

Karence dovoljenih sredstev

Fitofarmacevtsko sredstvo

Karenca dni

Cuprablau Z…

14

Nordox 75 WG

14

Score 250 EC

30

 

Pripravil: Matjaž Jančar