OBVESTILO O ZATIRANJU AMERIŠKEGA ŠKRŽATKA
datum: 10.06.2024
Na Primorskem je vinska trta že odcvetela, redke izjeme so le vinogradi pozno cvetočih sort v vinorodnem okolišu Kras. Razvoj ličink ameriškega škržatka je v razponu od L1 do L3.
V naslednjih dneh bo čas za zatiranje ameriškega škržatka, ki je poleg odstranjevanja okuženih trt ključni ukrep za preprečevanje širjenja zlate trsne rumenice, zato je nujno čim bolj znižati populacijo prenašalca ameriškega škržatka.
Prvo tretiranje je na območju Primorske treba opraviti od 11. junija 2024 dalje, oziroma ko trta povsem odcveti in najkasneje do 21. junija.
Zatiranje ameriškega škržatka je obvezno:
- v vinogradih za pridelavo grozdja in na trti v brajdah in ohišnicah na razmejenih območjih zlate trsne rumenice (v okuženih območjih in varovalni pasovih),
- v matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah povsod po Sloveniji.
OPOZORILO: Zatiranje opravite šele takrat, ko bo trta povsem odcvetela. Pripravki, ki se uporabljajo za zatiranje ameriškega škržatka, so namreč nevarni za čebele. Pred tretiranjem je treba pokositi cvetočo podrast v vinogradu oziroma na drugi način preprečiti, da bi jo fitofarmacevtsko sredstvo (FFS) doseglo.
V letu 2024 se za zatiranje ameriškega škržatka uporabljajo naslednja fitofarmacevtska sredstva:
|
---|
POMEMBNO:
Vinogradniki morajo vsa FFS uporabljati v skladu z navodili za uporabo in navedbami na etiketi. Pri uporabi FFS je treba upoštevati Pravilnik o pravilni uporabi fitofarmacevtskih sredstev (Uradni list RS, št. 71/14, 28/18, 56/22 in 155/22).
Učinkovitost tretiranja je zelo odvisna od učinkovitega nanosa FFS, zato je priporočljiva uporaba klasičnih pršilnikov. Da dosežemo dobro omočenost rastlin in povečamo učinkovitost insekticidov, priporočamo povečano porabo vode (vsaj 400 l/ha) in uporabo močil.
Vinogradi za pridelavo grozdja – ekološka pridelava:
V vseh razmejenih območjih so obvezna najmanj 3 tretiranja z enim od pripravkov na podlagi piretrina: BIOTIP FLORAL (piretrin (1,86%)) EKO nevarno čebelam;, FLORA VERDE (piretrin (1,86%)) EKO nevarno čebelam; ali ASSET FIVE (piretrin (4,65%)) EKO nevarno čebelam;.
Teh pripravkov se ne sme uporabljati v vročini in na neposrdni sončni svetlobi. Priporoča se uporabo v večernih urah in pri nižjih temperaturah zraka. Za dobro delovanje je potreben ustreten pH in sicer pod 6.5. Zaradi boljše učinkovitosti zatiranja je priporočljivo, da se pri uporabi teh sredstev škropilni brozgi doda ustrezno močilo oziroma adjuvant.
Pomembno: uporabi se močila, ki so dovoljena v ekološki pridelavi.
Vinogradi za pridelavo grozdja - integrirano varstvo:
Pri prvem tretiranju uporabimo pripravek MOSPILAN 20 SG (4) (acetamiprid (20%)); ali SIVANTO PRIME (flupiradifuron (20%)) nevarno čebelam; ali MOVENTO SC 100 (spirotetramat (10%)) nevarno čebelam;. Ti pripravki imajo sistemičen – rezidualni način delovanja in učinkovito zatirajo ameriškega škržatka za obdobje cca. 3 tednov. Ostala sredstva s kontaktnim načinom delovanja so učinkovita krajše obdobje (v povprečju le en teden).
Število tretiranj po občinah – integrirano varstvo:
Za območje Primorske:
Območje in institucija | Občine | Število tretiranj |
---|---|---|
Okuženo območje in varovalni pas (Primorska) KGZS – Zavod Nova Gorica | Piran, Izola, Koper, Ankaran, Sežana, Komen, Renče-Vogrsko | 2 tretiranji; če imetnik sam spremlja ulov odraslih škržatkov z rumenimi lepljivimi ploščami in so po 1. tretiranju ulovljeni manj kot 4 škržatki na eno ploščo na teden, 2. tretiranja ni treba opraviti. |
Varovalni pas vključno z žarišči okužbe (Primorska) KGZS – Zavod Nova Gorica | Brda, Nova Gorica, Šempeter-Vrtojba, Miren-Kostanjevica, Ajdovščina, Vipava, Divača, Hrpelje-Kozina, Kanal | 2 tretiranji; če imetnik sam spremlja ulov odraslih škržatkov z rumenimi lepljivimi ploščami in so po 1. tretiranju ulovljeni manj kot 4 škržatki na eno ploščo na teden, 2. tretiranja ni treba opraviti. |