Živinoreja
OSKRBA REJNIH ŽIVALI Z VODO V OBDOBJIH VROČEGA VREMENA
Poleg funkcij, ki so ključnega pomena za življenje, voda transportira toploto iz notranjosti telesa v zunanje dele, kjer je potem možna izguba vode kot kondukcija (prevajanje toplote v trdi snovi), konvekcija (prestop vode v tekočinah) ali radiacija (sevanje toplote). Živali se oskrbujejo z vodo preko hrane, ki jo zaužijejo, preko presnove (metabolizma) zaužite hrane in vode, ki jo žival popije. S strani rejca so pomembnejše nutritivne potrebe po vodi, to so potrebe, ki prihajajo od zunaj in ki jih mora priskrbeti rejec živali s hrano ali pitno vodo. (J. Žgajnar, 1990).
Kateri so možni načini preskrbe z vodo v hlevu in na paši, pa tudi o napajanju v varovalnih pasovih ob vodotokih in o napakah pri oskrbi z vodo v prispevku, ki je na voljo TUKAJ.
REJA TELET PO PREDPISIH ZAHTEV RAVNANJA POGOJENOSTI
Kmetijska gospodarstva, ki redijo teleta so dolžna izpolnjevati predpisane zahteve iz pogojenosti, ki nam dajejo osnovna pravila kmetovanja in ravnanja z živalmi v reji. Pogojenost je navzkrižna skladnost okrepljena z zeleno komponento. Kmetije so podvržene kontroli pri kateri se preverja izpolnjevanje zahtev ravnanja tako, da se pregleda vsa teleta na kmetijskem gospodarstvu, objekte v katerih so teleta nameščena ter vse bokse, opremo, posodo, pripomočke, ki se uporabljajo za teleta. Predpisane zahteve imajo pravne podlage v evropskih in nacionalnih predpisih.
Več v prispevku.
ZNAKI BLIŽAJOČE SE TELITVE
Porod oz. telitev je normalen fiziološki pojav, ki se ga ni potrebno bati. Nasprotno, je dogodek, ki ga vsi rejci težko pričakujemo. Za rejce krav dojilj je glavni dohodek.
V zadnjem obdobju brejosti so spremembe najbolj očitne na rodilih in na vimenu.
Spremembe na sramnici se začnejo že mesec pred porodom. Vzporedno se začne spreminjati vime. Seski se podaljšajo, vime se nekoliko napolni. Pred porodom se sramnica poveča, podaljša in zateče. Dan ali dva pred telitvijo se iz sramnice izceja steklasta sluz, ki visi iz sramnice. Medenične vezi so močno razrahljane. Vime se napolni. Lahko se zgodi, da se vime napolni šele po porodu, zato moramo opazovati tudi druge znake, ki naznanjajo bližanje poroda. Spremeni se obnašanje živali. Žival je nemirna. Pogosto se odmakne od ostalih živali v čredi. Z zadnjimi nogami brca pod trebuh. Pogosto drži rep postrani.
Porod se začne s popadki. Začne se s krčenjem maternice. Čez nekaj časa se pridružijo krčenja trebušnih mišic. Te izzove pritisk ploda v medenično votlino. Skozi sramnico se pojavijo plodovi mehurji. Pogosto počijo v nožnici. Iz mehurjev se izlijejo plodove tekočine. Če je plod v pravilni legi vidimo noge in smrček. Sledi izstiskanje ploda. To povprečno traja 3 ure. Takoj po porodu se iz maternice izcejajo plodove tekočine, posteljica, krvni strdki in druge snovi. Posteljica se običajno izloči v 3 - 8 urah. Kar je dlje je potrebno poklicati veterinarja.
Po porodu krava tele liže. Na ta način ga posuši in zmasira. Tele se hitro postavlja na noge in išče vime oz. sesek. Pomembno je, da tele dobi prve količine mleziva čim prej. Tako dobi preko mleziva protitelesa, ki so nujno potrebna za zaščito živali. Mlezivo vsebuje tudi veliko soli, ki delujejo odvajalno, tako da mladič čim prej izloči prvo blato - mekonij.
Porod je normalen fiziološki pojav, ki se ga ni potrebno bati. Nasprotno, je dogodek, ki ga vsi rejci težko pričakujemo. Za rejce krav dojilj je glavni dohodek in zato želim vsem rejcem veliko zdravih telet, ki vam bodo v veselje in ponos.
Pripravil: Aleš Valenčič uni. dipl. inž. zoot.
AVIARNA INFLUENCA (PTIČJA GRIPA)
Aviarna influenca, znana tudi kot ptičja gripa, je zelo nalezljiva virusna bolezen, ki lahko prizadene vse vrste ptic.
KAJ JE TO AVIARNA INFLUENCA?
Aviarna influenca (AI) ali ptičja gripa je zelo nalezljiva virusna bolezen. Okuži se lahko vsa perutnina: kokoši, pure, race, gosi, pegatke, prepelice, jerebice in fazani. Poleg perutnine se lahko okužijo golobi, okrasne in prostoživeče ptice ter tekači (noji in emuji). Z določenimi podtipi AI se lahko okužijo tudi človek in drugi sesalci.
KAKO PRIDE DO OKUŽBE PRI PERUTNINI?
Do okužbe pride najpogosteje zaradi stika z okuženimi vodnimi pticami, drugo okuženo perutnino ali preko stika s kontaminiranimi površinami, orodjem, opremo, prevoznimi sredstvi, …
KAKŠNI SO ZNAKI BOLEZNI?
Najznačilnejši znaki bolezni so:
- ravnodušnost,
- zmanjšana poraba krme in vode,
- nasršenost perja,
- zmanjšano oziroma neobičajno oglašanje,
- močan padec nesnosti,
- kihanje, kašljanje, izcedek iz nosnic
- …
KAJ LAHKO NAREDIMO, DA PREPREČIMO VNOS BOLEZNI?
Dosledno izvajajte naslednje biovarnostne ukrepe:
- poskrbite, da je perutnina v zaprtih oziroma ograjenih in pokritih prostorih, zaščitenih pred dostopom prostoživečih ptic;
- zagotovite krmljenje in napajanje v zaprtih oziroma pokritih prostorih;
- omejite stike ljudi z vašimi živalmi;
- spremljajte zdravstveno stanje vaše perutnine
Ukrepi za preprečevanje bolezni veljajo od 4.12.2020 dalje, objavljeni so v Uradnem listu Republike Slovenije (https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2020-01-3360/sklep-o-dolocitvi-nujnih-ukrepov-v-zvezi-s-pojavi-aviarne-influence-pri-prostozivecih-pticah).
VIR: https://www.gov.si/teme/aviarna-influenca/
Aleš Valenčič, univ. dipl. inž. zoot.
Svetovalec specialist za živinorejo
Novice
04. november 2024
SKRB ZA DOMAČE ŽIVALI V ČASU PREZIMOVANJA NA PROSTEM
29. oktober 2024
Kaj je tehnopatija?
Tehnopatija je poškodba ali bolezenska sprememba, ki nastane neposredno...
22. oktober 2024
OBVESTILO DOBROBIT ŽIVALI - KOPROLOŠKE ANALIZE 2024
17. oktober 2024
Pravilnik o biovarnosti ter izvajanju biovarnostnih ukrepov iz uredbe (EU) o prenosljivih boleznih živali
17. oktober 2024