Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Institute of agriculture and forestry Nova Gorica

svetujemo

Svetujemo, pomagamo, rešujemo

tradicija

Tradicija, znanje, kakovost

načrtujemo

Načrtujemo skupno prihodnost

rast

Rast je pot do cilja

začne

Tu se vse začne

prihodnost

Zremo v prihodnost

lokalno

Živimo globalno, uživajmo lokalno

Oljčna muha

Ulov oljčne muhe po rajonih, ki jih upravlja kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica.

Datum spremljanja oljčne muhe
Lokacija < 16. 8. 2022 22. 8. 2022 30. 8. 2022 06. 9. 2022 12. 9. 2022 19. 9. 2022 26. 9. 2022 03. 10. 2022 >
Baredi04301206
Beneša000671034
Bonini00010007
Dekani000021105
Gažon00000104
Gornje Cerovo00010211
Grbci00220037
Kavaliči053107644
Kozana00101034
Krkavče044611039
Kromberk10001501
Liminjan00248181721
Lokvica00012000
Mala Seva0022411023
Osek00000000
Osp00012307
Padna000138512
Pivol004376410
Plače00011103
Seča022554815
Sermin00014374
Strunjan027812123622
Sveti Peter015843310
Šempas00021000
Šmarje00113101
Trebeše01220041
Truške00000100
Vipolže00112427
Višnjevik00321221
Vrtojba00001006
Vrtovin00403200
Zalošče00001102

Lokacije vab

Arhiv v .xlsx formatu

Osnovne informacije

V sredozemskih deželah predstavlja oljčna muha glavno škodljivko oljk. Prisotna je tudi v Sloveniji, in sicer na vseh območjih kjer se goji oljko. Ob ugodnih pogojih za razvoj ter neustreznem zatiranju lahko povzročijo ličinke muhe (žerke) veliko škodo na pridelku. Zlasti v primeru deževnega vremena in zmernih temperatur v času dozorevanja plodov se populacija prekomerno namnoži in lahko privede do izpada letine.


Da bi bilo zatiranje oljčne muhe čimbolj učinkovito je potrebno spremljati njeno populacijsko dinamiko. Monitoring škodljive vrste lahko izvajamo z uporabo rumenih lepljivih plošč, feromonskih vab ali kombiniranih vab, ki muho privabijo z barvo, prehransko komponento in spolnim feromonom samice. V nadaljevanju lahko preverite tedenske rezultate ulova oljčne muhe s feromonskimi vabami po različnih lokacijah katere spremljajo sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavod Nova Gorica. Prag škodljivosti za zatiranje oljčne muhe predstavlja ulov treh muh na feromonsko vabo na teden ali, ko opazimo več kot 3 % plodov s fertilnimi vbodi. Fertilni vbodi predstavljajo prisotnost jajčeca ali žive žerke oljčne muhe.

Na Primorskem obstajajo tri oljkarska društva, in sicer DRUŠTVO OLJKARJEV SLOVENSKE ISTRE , DRUŠTVO OLJKARJEV BRDA in GORIŠKO OLJKARSKO DRUŠTVO . Poleg  Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica rezultate spremljanja oljčne muhe objavljata še Društvo oljkarjev Brda  in Goriško oljkarsko društvo.

Ulov oljčne muhe

Arhiv