Skoči na vsebino
Logo: I feel Slovenia

Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Institute of agriculture and forestry Nova Gorica

Slika svetujemo

Svetujemo, pomagamo, rešujemo

Slika tradicija

Tradicija, znanje, kakovost

Slika načrtujemo

Načrtujemo skupno prihodnost

Slika rast

Rast je pot do cilja

Slika začne

Tu se vse začne

Slika prihodnost

Zremo v prihodnost

Slika lokalno

Živimo globalno, uživajmo lokalno

Oljčna muha

Ulov oljčne muhe po rajonih, ki jih upravlja kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica.

Datum spremljanja oljčne muhe
Lokacija < 17. 8. 2026 24. 8. 2026 31. 8. 2026 07. 9. 2026 14. 9. 2026 21. 9. 2026 28. 9. 2026 05. 10. 2026 >
Lokvica10001214
Pivol120122714
Seča21001024
Sermin30732259
Strunjan1331610149
Vrtovin23220000
Zalošče10010010
Baredi00021113
Beneša00100221
Bonini00000001
Dekani01000402
Gažon00000105
Gorjansko00101010
Gornje Cerovo00000114
Grbci00100001
Kavaliči00023266
Kozana01111327
Krkavče04120337
Kromberk01000104
Liminjan000114420
Mala Seva00000004
Osek00000000
Osp01001112
Padna034113814
Plače01120000
Sveti Peter0342141011
Šempas00000000
Šmarje00000021
Šmartno00120129
Truške00000000
Vipolže00000015
Višnjevik00331434
Vrtojba00000000

Lokacije vab

Arhiv v .xlsx formatu

Osnovne informacije

V sredozemskih deželah predstavlja oljčna muha glavno škodljivko oljk. Prisotna je tudi v Sloveniji, in sicer na vseh območjih kjer se goji oljko. Ob ugodnih pogojih za razvoj ter neustreznem zatiranju lahko povzročijo ličinke muhe (žerke) veliko škodo na pridelku. Zlasti v primeru deževnega vremena in zmernih temperatur v času dozorevanja plodov se populacija prekomerno namnoži in lahko privede do izpada letine.


Da bi bilo zatiranje oljčne muhe čimbolj učinkovito je potrebno spremljati njeno populacijsko dinamiko. Monitoring škodljive vrste lahko izvajamo z uporabo rumenih lepljivih plošč, feromonskih vab ali kombiniranih vab, ki muho privabijo z barvo, prehransko komponento in spolnim feromonom samice. V nadaljevanju lahko preverite tedenske rezultate ulova oljčne muhe s feromonskimi vabami po različnih lokacijah katere spremljajo sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavod Nova Gorica. Prag škodljivosti za zatiranje oljčne muhe predstavlja ulov treh muh na feromonsko vabo na teden ali, ko opazimo več kot 3 % plodov s fertilnimi vbodi. Fertilni vbodi predstavljajo prisotnost jajčeca ali žive žerke oljčne muhe.

Na Primorskem obstajajo tri oljkarska društva, in sicer DRUŠTVO OLJKARJEV SLOVENSKE ISTRE , DRUŠTVO OLJKARJEV BRDA in GORIŠKO OLJKARSKO DRUŠTVO . Poleg  Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica rezultate spremljanja oljčne muhe objavljata še Društvo oljkarjev Brda  in Goriško oljkarsko društvo.

Ulov oljčne muhe

Arhiv