Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Institute of agriculture and forestry Nova Gorica

svetujemo

Svetujemo, pomagamo, rešujemo

tradicija

Tradicija, znanje, kakovost

načrtujemo

Načrtujemo skupno prihodnost

rast

Rast je pot do cilja

začne

Tu se vse začne

prihodnost

Zremo v prihodnost

lokalno

Živimo globalno, uživajmo lokalno

Oljčna muha

V sredozemskih deželah predstavlja oljčna muha glavno škodljivko oljk. Prisotna je tudi v Sloveniji, in sicer na vseh območjih kjer se goji oljko. Ob ugodnih pogojih za razvoj ter neustreznem zatiranju lahko povzročijo ličinke muhe (žerke) veliko škodo na pridelku. Zlasti v primeru deževnega vremena in zmernih temperatur v času dozorevanja plodov se populacija prekomerno namnoži in lahko privede do izpada letine.


Da bi bilo zatiranje oljčne muhe čimbolj učinkovito je potrebno spremljati njeno populacijsko dinamiko. Monitoring škodljive vrste lahko izvajamo z uporabo rumenih lepljivih plošč, feromonskih vab ali kombiniranih vab, ki muho privabijo z barvo, prehransko komponento in spolnim feromonom samice. V nadaljevanju lahko preverite tedenske rezultate ulova oljčne muhe s feromonskimi vabami po različnih lokacijah katere spremljajo sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavod Nova Gorica. Prag škodljivosti za zatiranje oljčne muhe predstavlja ulov treh muh na feromonsko vabo na teden ali, ko opazimo več kot 3 % plodov s fertilnimi vbodi. Fertilni vbodi predstavljajo prisotnost jajčeca ali žive žerke oljčne muhe.

Na Primorskem obstajajo tri oljkarska društva, in sicer DRUŠTVO OLJKARJEV SLOVENSKE ISTRE , DRUŠTVO OLJKARJEV BRDA in GORIŠKO OLJKARSKO DRUŠTVO . Poleg  Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica rezultate spremljanja oljčne muhe objavljata še Društvo oljkarjev Brda  in Goriško oljkarsko društvo.

Ulov oljčne muhe 2020

Lokacije vab

Ulov oljčne muhe

Arhiv

Datum spremljanja oljčne muhe
Lokacija < 03. 8. 2020 10. 8. 2020 17. 8. 2020 24. 8. 2020 31. 8. 2020 07. 9. 2020 14. 9. 2020 21. 9. 2020 >
Baredi023109757
Beneša1712192471313
Bonini00114241
Dekani10202613811
Gažon23354455
Gornje Cerovo064548392416
Grbci1651820578
Kozana432132382815
Krkavče733271014811
Kromberk01212121
Liminjan11115352414128
Lokvica1002201067
Mala Seva0410221116123
Osek00000100
Padna12817133432195
Pivol23154210291514
Plače011110352510
Sermin24720912723
Strunjan49264751142028
Sveti Peter7294814192725
Šempas10001104
Truške10002020
Vipolže616638421525
Višnjevik4117437163144
Vrtojba01676655
Vrtovin271119926
Zalošče713111228

Podatki za pretekla leta