Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Institute of agriculture and forestry Nova Gorica

svetujemo

Svetujemo, pomagamo, rešujemo

tradicija

Tradicija, znanje, kakovost

načrtujemo

Načrtujemo skupno prihodnost

rast

Rast je pot do cilja

začne

Tu se vse začne

prihodnost

Zremo v prihodnost

lokalno

Živimo globalno, uživajmo lokalno

Oljčna muha

Ulov oljčne muhe po rajonih, ki jih upravlja kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica.

Datum spremljanja oljčne muhe
Lokacija < 01. 8. 2022 08. 8. 2022 16. 8. 2022 22. 8. 2022 30. 8. 2022 06. 9. 2022 12. 9. 2022 19. 9. 2022 >
Baredi00043012
Beneša000006710
Bonini00000100
Dekani00000021
Gažon00000001
Gornje Cerovo00000102
Grbci00002200
Kavaliči000531076
Kozana00001010
Krkavče000446110
Kromberk00100015
Liminjan000024818
Lokvica00000120
Mala Seva00002241
Osek00000000
Osp10000123
Padna00000138
Pivol00004376
Plače01000111
Seča10022554
Sermin00000143
Strunjan1002781212
Sveti Peter00015843
Šempas00000210
Šmarje00001131
Trebeše00012200
Truške00000001
Vipolže00001124
Višnjevik02003212
Vrtojba00000010
Vrtovin00004032
Zalošče00000011

Lokacije vab

Arhiv v .xlsx formatu

Osnovne informacije

V sredozemskih deželah predstavlja oljčna muha glavno škodljivko oljk. Prisotna je tudi v Sloveniji, in sicer na vseh območjih kjer se goji oljko. Ob ugodnih pogojih za razvoj ter neustreznem zatiranju lahko povzročijo ličinke muhe (žerke) veliko škodo na pridelku. Zlasti v primeru deževnega vremena in zmernih temperatur v času dozorevanja plodov se populacija prekomerno namnoži in lahko privede do izpada letine.


Da bi bilo zatiranje oljčne muhe čimbolj učinkovito je potrebno spremljati njeno populacijsko dinamiko. Monitoring škodljive vrste lahko izvajamo z uporabo rumenih lepljivih plošč, feromonskih vab ali kombiniranih vab, ki muho privabijo z barvo, prehransko komponento in spolnim feromonom samice. V nadaljevanju lahko preverite tedenske rezultate ulova oljčne muhe s feromonskimi vabami po različnih lokacijah katere spremljajo sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavod Nova Gorica. Prag škodljivosti za zatiranje oljčne muhe predstavlja ulov treh muh na feromonsko vabo na teden ali, ko opazimo več kot 3 % plodov s fertilnimi vbodi. Fertilni vbodi predstavljajo prisotnost jajčeca ali žive žerke oljčne muhe.

Na Primorskem obstajajo tri oljkarska društva, in sicer DRUŠTVO OLJKARJEV SLOVENSKE ISTRE , DRUŠTVO OLJKARJEV BRDA in GORIŠKO OLJKARSKO DRUŠTVO . Poleg  Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica rezultate spremljanja oljčne muhe objavljata še Društvo oljkarjev Brda  in Goriško oljkarsko društvo.

Ulov oljčne muhe

Arhiv