Skoči na vsebino
Logo: I feel Slovenia

Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Institute of agriculture and forestry Nova Gorica

Slika svetujemo

Svetujemo, pomagamo, rešujemo

Slika tradicija

Tradicija, znanje, kakovost

Slika načrtujemo

Načrtujemo skupno prihodnost

Slika rast

Rast je pot do cilja

Slika začne

Tu se vse začne

Slika prihodnost

Zremo v prihodnost

Slika lokalno

Živimo globalno, uživajmo lokalno

Varstvo oljk

datum: 04.09.2024

Oljčna muha, pavje oko, oljkova siva pegavost, oljčni rak

V večini oljčnikov kjer s feromonskimi vabami spremljamo nalet oljčne muhe je ulov pod pragom škodljivosti. Tudi pri vzorčenju plodov v glavnem beležimo prisotnost sterilnih vbodov in mrtvih žerk L1 stadija, v posameznih primerih tudi mrtve žerke L2 stadija. Glede na trenutno dinamiko ulovov oljčne muhe in poškodovanost plodov ne priporočamo ukrepov zatiranja s sistemičnimi (MOSPILAN 20 SG (acetamiprid (20%)); SIVANTO PRIME (flupiradifuron (20%)) nevarno čebelam;) oz. kontaktnimi insekticidi (ASSET FIVE (piretrin (4,65%)) EKO nevarno čebelam; DECIS 2,5 EC (deltametrin (2,5%)) nevarno čebelam; NATURALIS (Beauveria bassiana sev ATCC 74040 (0,02%)) EKO).

Kljub temu oljkarjem svetujemo, da redno z uporabo feromonskih vab ali rumenih lepljivih plošč spremljajo ulove oljčne muhe. Glede na napovedane padavine v prihodnjih dneh in nekoliko nižje temperature pridelovalcem svetujemo, da vabe spremljajo v krajših intervalih (npr. dvakrat na teden; v primeru manjše naloženosti dreves priporočamo dnevno spremljanje vab). Če v naslednjih dneh oz. tednu v oljčniku opazite presežen prag ulova ukrepajte z registriranimi insekticidnimi sredstvi.

V posameznih oljčnikih kjer bil prag škodljivosti presežen (3 ali več muh na vabo na teden) priporočamo uporabo pripravkov GF-120 (spinosad (spinosin A+spinosin D) (0,02%)) EKO nevarno čebelam;  EXIREL (ciantraniliprol (10%)) nevarno čebelam. Slednji je dovoljen izključno za integrirano varstvo oljk. V primeru padavin pride do spiranja zastrupljene vabe zato je potrebno takoj, ko bodo razmere dopuščale škropljenje z omenjenimi sredstvi ponoviti. Uporaba zastrupljene vabe je bolj učinkovita, če se jo uporabi na večjih površinah. Zaradi tega svetujemo, da se za ukrep odloči več pridelovalcev katerih oljčniki mejijo.

Pred uporabo sredstva pozorno preberite navodila in dosledno upoštevajte opozorila za varovanje okolja!

 

Pred napovedanimi padavinami priporočamo preventivno zatiranje pavjega očesa in oljkove sive pegavosti. Za škropljenje uporabimo registrirane pripravke na osnovi bakra, ki imajo poleg fungicidnega tudi odvračalno delovanje na oljčno muho. Uporabo sredstev na osnovi bakra priporočamo zlasti v oljčnikih, kjer so prisotna bolezenska znamenja oljčnega raka

FFS Akt. snov Odmerek EKO Nev. za
čebele
Prepov. upor.
najožji VVO
CUPRABLAU Z 35 WG bakrove spojine - bakrov oksiklorid (35%)   DA NE NE
CUPRABLAU Z 35 WP bakrove spojine - bakrov oksiklorid (35%)   DA NE NE
CUPRABLAU Z 50 WP bakrove spojine - bakrov oksiklorid (50%)   DA NE NE
NORDOX 75 WG bakrove spojine - bakrov oksid (75%)   DA NE NE

Za boljšo učinkovitost zatiranja lahko škropilni brozgi dodamo tudi registriran pripravek na osnovi žvepla MICROTHIOL SC (žveplo (82,5%)) EKO. Škropimo v hladnejšem delu dneva. Za boljše fungicidno delovanje uporabimo zadostno količino vode. Pozor: Sredstvo MICROTHIOL SC se sme uporabljati, ko so temperature zraka med 15 in 25 ºC.

V oljčnikih, ki so bili v pomladanskem obdobju huje prizadeti s pavjim očesom svetujemo  uporabo organskih fungicidov na osnovi difenakonazola (SCORE 250 EC (difenokonazol (25%)).

Za zmanjševanje okužb s pavjim očesom  sta registrirana tudi pripravka na osnovi mikroorganizmov SERENADE ASO (Bacillus amyloliquefaciens (prej subtilis) sev QST 713 (1,4%)) EKO; TAEGRO (Bacillus amyloliquefaciens sev FZB24 (13%)) EKO. Pri uporabi omenjenih sredstev je potrebno opraviti več zaporednih škropljenj v intervalih pet oz. sedem dni.  

 Pred uporabo sredstva pozorno preberite navodila in dosledno upoštevajte opozorila za varovanje okolja!