Varstvo oljk
datum: 04.10.2024
V posameznih oljčnikih kjer izvajamo sistematično spremljanje škodljivke za namene prognostične službe tudi v tem tednu beležimo povečan nalet oljčne muhe. Večji ulov oljčne muhe opažamo zlasti v oljčniku na Krasu (Lokvica) ter na posameznih lokacijah v Slovenski Istri (npr. Beneša, Pivol, Strunjan in Kavaliči).
Pri naključnem vzorčenju plodov glede na pretekli teden ne opažamo večjih sprememb. Poškodovanost s svežimi vbodi je zanemarljiva in glede na trenutne vremenske razmere tudi v prihodnjem tednu ne pričakujemo večjega napada oljčne muhe.
V kolikor v oljčniku beležite povečan nalet oljčne muhe (dosežen prag škodljivosti: 3 ali več muh na vabo na teden) lahko še vedno uporabite eno od registriranih insekticidnih vab GF-120 (spinosad (spinosin A+spinosin D) (0,02%)) EKO nevarno čebelam; EXIREL (ciantraniliprol (10%)) nevarno čebelam. Slednji je dovoljen izključno za integrirano varstvo oljk. Uporaba zastrupljene vabe je bolj učinkovita, če se jo uporabi na večjih površinah. Zaradi tega svetujemo, da se za ukrep odloči več pridelovalcev katerih oljčniki mejijo.
Ekološki pridelovalci za zatiranje oljčne muhe v oljčnikih s preseženim pragom ulova lahko uporabite pripravka ASSET FIVE (piretrin (4,65%)) EKO nevarno čebelam; NATURALIS (Beauveria bassiana sev ATCC 74040 (0,02%)) EKO. Za integrirano varstvo oljk lahko uporabite pripravek DECIS 2,5 EC (deltametrin (2,5%)) nevarno čebelam; ki je namenjen zgolj zatiranju odraslih oljčnih muh. Za boljšo učinkovitost zatiranja je smiselno, da škropite v večernih urah.
Ker se bliža čas obiranja oljk bodite pozorni na karenco uporabljenih pripravkov. Dodatno priporočamo, da spremljate tudi podatke o dozorevanju oljk.
Pred uporabo sredstva pozorno preberite navodila in dosledno upoštevajte opozorila za varovanje okolja! Bodite pozorni na karenco pripravka!