Skoči na vsebino
Logo: I feel Slovenia

Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Institute of agriculture and forestry Nova Gorica

Slika svetujemo

Svetujemo, pomagamo, rešujemo

Slika tradicija

Tradicija, znanje, kakovost

Slika načrtujemo

Načrtujemo skupno prihodnost

Slika rast

Rast je pot do cilja

Slika začne

Tu se vse začne

Slika prihodnost

Zremo v prihodnost

Slika lokalno

Živimo globalno, uživajmo lokalno

OBVESTILO DOBROBIT ŽIVALI - KOPROLOŠKE ANALIZE 2024

datum: 22.10.2024

Upravičence, ki so v letu 2024 uveljavljali intervencijo Dobrobit živali čaka še nekaj opravil, da bodo lahko prejeli vsa predvidena finančna sredstva za katera so oddali zahtevke.
Obvestilo je namenjeno vsem tistim, ki so uveljavljali DŽ govedo, DŽ drobnica in DŽ konji.

Za vse tri podintervencije velja zahteva po izvajanju obdobja neprekinjene paše (210, 180 ali 120 dni). Skrajni rok za zaključek obdobja paše pri DŽ govedo in DŽ konji je 15. november 2024, pri DŽ drobnica pa 30. november 2024.

Obdobje neprekinjene paše se lahko prekine največ za 10 dni zaradi telitve/jagnitve/jaritve/žrebitve, bolezni ali poškodbe, izjemnih vremenskih razmer in nevarnosti napada velikih zveri. Prekinitev mora biti zavedena v dnevnik paše.

 

Če prekinitev paše traja več kot 10 dni je potrebno izvesti umik zahtevka za določeno žival.

 

Če pride do pogina, zakola ali prodaje živali pred izpolnitvijo obdobja paše ali pred opravljeno koprološko analizo v jeseni, pri čemer se upošteva datum zaključka preiskave, mora upravičenec v CRG ali v CRD sporočiti premik, ki šteje kot pisni umik zahtevka za posamezno žival.

Če pri konjih pride do pogina, zakola, prodaje pred izpolnitvijo obdobja paše za konje ali pred koncem tekočega leta je potrebno izvesti umik zahtevka v skladu z uredbo, ki ureja integrirani administrativni in kontrolni sistem za leto 2024.

 

Če pride do višje sile ali izjemnih okoliščin je potrebno o tem obvestiti ARSKTRP v 15 delovnih dneh od dneva, ko je upravičenec to zmožen storiti.

 

Druga zahteva je koprološka analiza. Koprološka analiza mora biti opravljena pred začetkom paše in jeseni po zaključku paše. Vzorec blata za jesensko izvedbo koprološke analize mora biti oddan v analizo najkasneje:

 

- govedo in konji do 30. novembra 2024,

- drobnica do 15. decembra 2024.

 

Vsi podatki koprološke analize kot so: datum analize, število vzorcev blata (en vzorec blata za 20 živali pri govedu in 20 živali pri konjih, pri drobnici 100 živali za en vzorec blata) potrebnost tretiranja na osnovi rezultata analize in presoje veterinarja ter datum izdaje zdravila morajo biti vneseni v seznam koproloških analiz (VOLOS) najpozneje do 31. decembra 2024.

 

Pri tem je zelo pomembno, da je vzorec blata oddan v analizo po zaključku paše in pred morebitnim odhodom živali s KMG (prodaja, zakol), saj mora analiza zajeti vse živali, ki so bile prijavljena na zahtevku za podintervencijo DŽ, le v tem primeru ne bo odbitkov pri izplačilu.

 

Ostale zahteve so še:

-vodenje dnevnika paše

-ustrezna obtežba z živalmi (govedo max. 5 GVŽ/ha, drobnica in konji max. 3 GVŽ/ha, za izračun obremenitve se upoštevajo površine, ki so bile prijavljene kot pašne površine in je tam paša dovoljena)

-v prvem letu izvajanja intervencije mora upravičenec opraviti usposabljanje v obsegu najmanj 4 ure v zvezi z vsebinami s področja dobrobiti živali. Usposabljanje morajo opraviti tudi upravičenci, ki so oddali zahtevek za intervencijo DŽ v letu 2023 in niso opravili usposabljanja zaradi uveljavljanja višje sile ali jim je bila za leto 2023 ugotovljena kršitev zaradi neopravljenega usposabljanja na podlagi uredbe, ki ureja intervencijo DŽ za leto 2023.

 

Iz kataloga sankcij je razvidno, da se pri ugotovljenih kršitvah pogojev izplačilo zmanjša med 10 % pa vse do 80%, to velja za drugo ponovitev iste kršitve. V nadaljevanje so predstavljene le nekatere kršitve. Z vsemi kršitvami in višino sankcij se lahko seznanite  v Prilogi 2 Uredbe o intervenciji dobrobit živali iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027 za leto 2024.

Upravna sankcija ob prvi kršitvi za neizdelano koprološko analizo po končanem obdobju paše predstavlja kar 35% zmanjšanje plačila, če koprološka analiza izkazuje prisotnost zajedavcev in izdaja zdravila ni zavedena v seznam koproloških analiz (VOLOS) je zmanjšanje plačila 20%, če se kršitev ponovi je zmanjšanje 40%. Če se na kmetiji ne vodi dnevnika paše ali se dnevnika ne vodi sproti je zmanjšanje plačila 10% do 20%. V kolikor se ista kršitev ponovi trikrat ali več izplačilo ni izvedeno. Ponavljanje kršitev se ugotavlja od vstopa v intervencijo DŽ na podlagi uredbe, ki ureja dobrobit živali za leto 2023 oziroma od leta prvega vstopa v intervencijo naprej.

 

 

 

Pripravila:

Tanja Valantič Širok, univ.dipl.inž.zoot.