Skoči na vsebino
Logo: I feel Slovenia

Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Institute of agriculture and forestry Nova Gorica

Slika svetujemo

Svetujemo, pomagamo, rešujemo

Slika tradicija

Tradicija, znanje, kakovost

Slika načrtujemo

Načrtujemo skupno prihodnost

Slika rast

Rast je pot do cilja

Slika začne

Tu se vse začne

Slika prihodnost

Zremo v prihodnost

Slika lokalno

Živimo globalno, uživajmo lokalno

EKOLOŠKO KMETOVANJE - PRIJAVA V KONTROLO za leto 2025

datum: 12.12.2024

Do 31.12.2024 je čas, da se vključite v ekološko kmetovanje oziroma se prijavite v eno izmed štirih v Sloveniji priznanih kontrolnih organizacij. To velja za že vključene kmetije in za tiste, ki se prijavljajo prvič. Prijavo je potrebno vsako leto obnoviti.

Za pridobitev certifikata za ekološko pridelavo ali predelavo je potrebno izpolnjevati določene zahteve, ki izhajajo iz Pravilnika o ekološki pridelavi in predelavi kmetijskih pridelkov in živil.

Vsa pravila ekološkega kmetovanje so zasnovana na načelih, ki spodbujajo ohranjanje biotske pestrosti in varovanje okolja. V ekološkem kmetovanju je prepovedano uporabljati gensko spremenjene organizme, omejena je uporaba fitofarmacevtskih sredstev, mineralnih gnojil, prepovedana je uporaba ionizirajočega sevanja, prepovedana uporaba hormonov, uporaba antibiotikov je le na osnovi presoje veterinarja, ko gre za zdravljenje živali.

Zasledovati moramo cilj kroženja snovi iz tal , vode in zraka kar privede do kakovostne pitne vode, ohranitve biotske pestrosti in varstva okolja ter na koncu do kakovostnega proizvoda, izdelka. S pestrim kolobarjem, zelenim gnojenjem pripomoremo k dobri rodovitnosti tal.

Reja živali na kmetiji mora zasledovati cilj dobrega počutja živali, živali morajo imeti možnost proste reje in izpusta. Zdravstveno varstvo živali temelji na preventivi, v primeru potrebe po zdravljenju z antibiotiki je potrebna presoja veterinarja. Vsa krma za živali mora izhajati iz ekološkega načina pridelave.

Če vam je vse to blizu potem je smiselno, da vašo kmetijo vključite v ekološko certificiranje pri pooblaščeni kontrolni organizaciji. Tako pridobite tudi možnost pridobitve dodatnih nepovratnih sredstev iz naslova »subvencij v kmetijstvu«. Za dodatne informacije  in razjasnitev nejasnosti  se lahko posvetujete  pri kmetijski svetovalni službi.

V kolikor v začetku ne izpolnjujete prav vseh zahtev potem imate dve oz. tri leta, da prilagodite ekološko kmetovanje vsem zahtevam. To je čas preusmeritve. V času vključitve v ekološko kmetovanje kontrolna organizacija izvaja vsakoletne kontrole, ki zajemajo kontrolo površin, živali, izdelkov, krme, predpisanih evidenc,…

V Sloveniji so naslednje pooblaščene kontrolne organizacije za ekološko pridelavo in predelavo:

- Inštitut za kontrolo in certifikacijo v kmetijstvu in gozdarstvu (Kon-cert)

- Inštitut za kontrolo in certifikacijo Univerze v Mariboru za tehnično preizkušanje in analiziranje

- Bereau Veritas d.o.o.

- TüV SüD Sava.

 

Pripravila:

Tanja Valantič Širok