Skoči na vsebino
Logo: I feel Slovenia

Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Institute of agriculture and forestry Nova Gorica

Slika svetujemo

Svetujemo, pomagamo, rešujemo

Slika tradicija

Tradicija, znanje, kakovost

Slika načrtujemo

Načrtujemo skupno prihodnost

Slika rast

Rast je pot do cilja

Slika začne

Tu se vse začne

Slika prihodnost

Zremo v prihodnost

Slika lokalno

Živimo globalno, uživajmo lokalno

Varstvo oljk

datum: 09.07.2025

Oljčna muha, pavje oko, oljkov kapar

Oljčniki prehajajo v fenofazo BBCH75 (Velikost plodu je približno 50% končne velikosti. Koščice pričnejo lignificirati (pokaže se odpornost na urez). V omenjenem fenološkem stadiju so plodovi oljk že dovzetni za napad oljčne muhe. Pridelovalcem svetujemo, da v oljčnikih s pomočjo feromonskih vab pozorno spremljajo pojav oljčne muhe.

 

Pri tedenskem spremljanju oljčne muhe opažamo, da je bil po zadnjih padavinah na določenih lokacijah že presežen prag ulova. Velik nalet škodljivca beležimo zlasti na lokacijah v Goriških Brdih (Kozana, Šmartno in Višnjevik) in pri posameznih oljkarjih, ki sami spremljajo dinamiko oljčne muhe (Vrtovin v Vipavski dolini). V oljčnikih, kjer je prišlo do večjega ulova oljčne muhe (npr.: Šmartno – 15 oljčnih muh ali Višnjevik, Kozana – 7 oljčnih muh; Vrtovin – 27 oljčnih muh) priporočamo zatiranje škodljivca s kontaktnima pripravkoma ASSET FIVE (piretrin (4,65%)) - 0,96 l/ha EKO nevarno čebelam ali DECIS 2,5 EC (deltametrin (2,5%)) - 0,5 l/ha nevarno čebelam. Omenjeni sredstvi delujeta na odrasle žuželke.

Na lokacijah z manjšim naletom oz. kjer je bil prag ulova komaj presežen (več kot tri oljčne muhe na vabo/teden) pa lahko uporabimo zastrupljeno vabo. 

FFS Akt. snov Odmerek EKO Nev. za
čebele
Prepov. upor.
najožji VVO
EXIREL* ciantraniliprol (10%) 0,075 l/ha NE DA NE
GF-120 spinosad (spinosin A+spinosin D) (0,02%) od 1 do 1,2 l/ha DA DA NE

Pridelovalci, ki za omejevanje škode uporabljajo odvračalna sredstva na osnovi kaolina ali talka naj oljčnike ponovno škropijo. Padavine v preteklih dneh so namreč sprale škropilno oblogo iz rastlin. Kot odvračala na osnovi kaolina in talka lahko uporabite pripravke Invelop White Protect, Surround WP in Profilm. Škropilna brozga nanesena na rastline ustvarja fizično oviro, ki ščiti nadzemne dele pred biotičnim stresom povzročenim z napadom škodljivih žuželk (poleg oljčne muhe odvrača tudi marmorirano smrdljivko) in gliv ter abiotičnim stresom povezanim s prekomernim sončnim obsevanjem oz. visokimi temperaturami. Odvračala lahko uporabimo tudi v okviru ekološke pridelave oljk. Zaradi spiranja je priporočljivo, da po padavinah oljčnike ponovno poškropimo.

V spodnji preglednici je letošnji nabor registriranih sredstev za zatiranje oljčne muhe: 

FFS Akt. snov Odmerek EKO Nev. za
čebele
Prepov. upor.
najožji VVO
ASSET FIVE piretrin (4,65%) 0,96 l/ha DA DA NE
DECIS 2,5 EC deltametrin (2,5%) 0,5 l/ha NE DA NE
DECIS TRAP OLJČNA MUHA deltametrin (100%) od 50 do 100 kos DA NE NE
ECO-TRAP deltametrin (0,02%) 100 kos DA DA NE
EXIREL* ciantraniliprol (10%) 0,075 l/ha NE DA NE
FLYPACK DACUS TRAP deltametrin (0,02%) od 50 do 100 kos DA DA NE
GF-120 spinosad (spinosin A+spinosin D) (0,02%) od 1 do 1,2 l/ha DA DA NE
MOSPILAN 20 SG* acetamiprid (20%) 300 g/ha NE NE NE
NATURALIS Beauveria bassiana sev ATCC 74040 (0,02%) 2 l/ha DA NE NE
SIVANTO PRIME flupiradifuron (20%) 0,75 l/ha NE DA NE

Pred uporabo sredstev pozorno preberite navodila in dosledno upoštevajte opozorila za varovanje okolja!

 

Po zadnjih padavinah je priporočljivo opraviti preventivno zatiranje pavjega očesa. Škropljenje priporočamo predvsem v oljčnikih, kjer smo spomladi opažali bolezenska znamenja pavjega očesa. Pri preventivnem zatiranju bolezni lahko uporabimo registrirana sredstva na osnovi bakra in žvepla ali pripravke na osnovi mikroorganizmov. 

FFS Akt. snov Odmerek EKO Nev. za
čebele
Prepov. upor.
najožji VVO
CUPRABLAU Z 35 WG* bakrove spojine - bakrov oksiklorid (35%) od 1,6 do 2 kg/ha DA NE NE
CUPRABLAU Z 35 WP bakrove spojine - bakrov oksiklorid (35%) 2 kg/ha DA NE NE
MICROTHIOL SC* žveplo (82,5%) od 6 do 10 l/ha DA NE NE
NORDOX 75 WG bakrove spojine - bakrov oksid (75%) 1,25 kg/ha DA NE NE
SERENADE ASO Bacillus amyloliquefaciens (prej subtilis) sev QST 713 (1,4%) 8 l/ha DA NE NE
TAEGRO* Bacillus amyloliquefaciens sev FZB24 (13%) od 0,185 do 0,37 kg/ha DA NE NE

Pred uporabo sredstva pozorno preberite navodila in dosledno upoštevajte opozorila za varovanje okolja! S sredstvom na osnovi žvepla škropimo pri temperaturi zraka do 25° C.

 

V nekaterih oljčnikih na Goriškem in na Krasu opažamo nekoliko večji pojav oljkovega kaparja. Za zatiranje škodljivca se odločimo, ko poleti ob pregledu sto listov na posameznem listu v povprečju opazimo od pet do deset ličink. Z zatiranjem pričnemo, ko se izleže približno 80 % jajčec.

Na podlagi vzorčenih poganjkov opažamo, da so se trenutno šele začele izlegati ličinke prvega stadija (L1). Z zatiranjem torej še počakamo. Čas zatiranja bomo sporočili v naslednjih prognostičnih obvestilih. Za omejevanje pojava oljkovega kaparja lahko uporabimo registrirani pripravek SIVANTO PRIME* (flupiradifuron (20%)) - 0,75 l/ha nevarno čebelam.

Pojav škodljivca omejimo tudi z izvajanjem agrotehničnih ukrepov kot so rez (s katero izboljšamo osvetlitev in zračnost krošnje) in zmerno gnojenje oljčnih nasadov.  

Pred uporabo sredstva pozorno preberite navodila in dosledno upoštevajte opozorila za varovanje okolja! Pozor: sredstvo SIVANTO PRIME je registrirano tudi za zatiranje oljčne muhe in se ga lahko na istem zemljišču uporabi le enkrat na sezono!