Skoči na vsebino
Logo: I feel Slovenia

Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Institute of agriculture and forestry Nova Gorica

Slika svetujemo

Svetujemo, pomagamo, rešujemo

Slika tradicija

Tradicija, znanje, kakovost

Slika načrtujemo

Načrtujemo skupno prihodnost

Slika rast

Rast je pot do cilja

Slika začne

Tu se vse začne

Slika prihodnost

Zremo v prihodnost

Slika lokalno

Živimo globalno, uživajmo lokalno

Varstvo oljk

datum: 27.06.2024

Oljčna muha

Po zadnjih padavinah v nekaterih oljčnikih že opažamo povečan nalet oljčne muhe. Pridelovalcem priporočamo, da s feromonskimi vabami tudi sami redno spremljate pojav škodljivke. V oljčnikih, kjer so bolj zastopane nekatere namizne sorte kot npr. Ascolana tenera oz. druge sorte z debelejšimi plodovi in je bil prag ulova že presežen (več kot tri oljčne muhe na feromonsko vabo tedensko) priporočamo, da opravite zatiranje odraslih muh. Za zatiranje lahko uporabite registrirane pripravke ASSET FIVE (piretrin (4,65%)) EKO nevarno čebelam; DECIS 2,5 EC (deltametrin (2,5%)) - 0,5 l/ha nevarno čebelam. Zaradi slabše obstojnosti sredstev na osnovi piretrina in deltametrina na svetlobi, priporočamo škropljenje v večernih urah. Boljšo porazdelitev škropilne brozge po drevesih in s tem boljšo učinkovitost zatiranja dosežemo z uporabo primernih močil.

Poleg omenjenih pripravkov se sedaj za zatiranje oljčne muhe lahko uporabi tudi zastrupljeno vabo na osnovi spinosada GF-120 (spinosad (spinosin A+spinosin D) (0,02%)) EKO nevarno čebelam. 

Pridelovalcem, ki za omejevanje populacije oljčne muhe uporabljate vabe za množičen ulov priporočamo, da je sedaj skrajni čas za namestitev vab za množičen ulov in za ukrepanje z odvračalnimi sredstvi. V nekaterih oljčnikih namreč že opažamo povečan ulov oljčne muhe, oljke pa postopoma prehajajo v fenofazo BBCH75 (Velikost plodu je približno 50% končne velikosti. Koščice pričnejo lignificirati (pokaže se odpornost na urez); plodovi torej postanejo dovzetni za poškodbe oljčne muhe. Cilj množičnega ulova je privabljanje oziroma uničenje škodljivca z večjim številom vab. Le te so lahko različnih oblik in delujejo vizualno (rumena barva), prehransko (razne amonijske soli, hidrolizirani proteini…) ter s pomočjo spolnih feromonov. Metoda množičnega ulova je primerna za omejevanje populacije škodljivca na večjih površinah. Zato je uporaba omenjene metode priporočljiva zlasti za posamezne oljčnike s površino več hektarjev oz. za več manjših oljčnikov. V tem primeru je smiselno, da ukrep izvajajo vsi pridelovalci oz. v največjem možnem številu.

V letošnjem letu so za zatiranje oljčne muhe registrirane zastrupljene vabe DECIS TRAP OLJČNA MUHA (deltametrin (100%)) - od 50 do 100 kos EKO; ECO-TRAP (deltametrin (0,02%)) - 100 kos EKO nevarno čebelam; FLYPACK DACUS TRAP (deltametrin (0,02%)) - od 50 do 100 kos EKO nevarno čebelam. Vse vsebujejo aktivno snov deltametrin, prehransko privabilo amonijev bikarbonat, FLYPACK DACUS TRAP in ECO_TRAP  pa tudi spolni feromon samic oljčne muhe. 

Odvračalno delovanje na samice oljčne muhe v času odlaganja jajčec imajo tudi nekatere osnovne snovi. Na oljki sta dovoljena pripravka Invelop White Protect na osnovi talka in Surround WP na osnovi kaolina. Škropilna brozga nanesena na rastline ustvarja fizično oviro, ki ščiti nadzemne dele pred biotičnim stresom povzročenim z napadom škodljivih žuželk (poleg oljčne muhe odvrača tudi marmorirano smrdljivko) in gliv ter abiotičnim stresom povezanim s prekomernim sončnim obsevanjem. Priporočena uporaba sredstev je med 25 in 20 kg/ha za eno aplikacijo (glej navodila). Odvračala lahko uporabimo tudi v okviru ekološke pridelave oljk.

Pred uporabo sredstva pozorno preberite navodila in dosledno upoštevajte opozorila za varovanje okolja!