Skoči na vsebino
Logo: I feel Slovenia

Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Institute of agriculture and forestry Nova Gorica

Slika svetujemo

Svetujemo, pomagamo, rešujemo

Slika tradicija

Tradicija, znanje, kakovost

Slika načrtujemo

Načrtujemo skupno prihodnost

Slika rast

Rast je pot do cilja

Slika začne

Tu se vse začne

Slika prihodnost

Zremo v prihodnost

Slika lokalno

Živimo globalno, uživajmo lokalno

Varstvo oljk

datum: 16.07.2025

Oljčna muha

V tekočem tednu so vremenske razmere ugodne za razvoj oljčne muhe. V oljčnikih, kjer s feromonskimi vabami spremljamo dinamiko leta oljčne muhe beležimo večje ulove škodljivca. Pridelovalcem svetujemo, da tudi sami spremljajo ulov oljčne muhe s pomočjo feromonskih vab.

Največji nalet škodljivca opažamo v oljčnikih na območju Goriških Brd (Kozana - 19 žuželk, Šmartno – 20 oljčnih muh in Višnjevik – 21 oljčnih muh). Prag ulova je presežen tudi na posameznih lokacijah na Goriškem in v Vipavski dolini (Vrtovin – 12 oljčnih muh, Kromberk – 9 oljčnih muh, Zalošče – 4 oljčne muhe) ter na Krasu (Lokvica – 15 oljčnih muh). V primerjavi s prejšnjim tednom beležimo izrazito povečanje številčnosti odraslih žuželk tudi v Slovenski Istri (Pivol – 13 oljčnih muh, Mala Seva – 9 oljčnih muh, Sveti Peter, Liminjan in Kavaliči – 6 oljčnih muh). Na vzorčenih plodovih povečini opažamo sterilne vbode. Izjema so vzorci iz lokacije Višnjevik (Goriška Brda) in vzorci iz oljčnika na Beneši (Slovenska Istra) kjer že prihaja do odlaganja jajčec oz. do izleganja prvih žerk L1 stadija.

V oljčnikih, kjer je prišlo do preseženega praga ulova oljčne muhe (≥ 3 oljčne muhe na vabo/teden) priporočamo zatiranje škodljivca z zastrupljeno vabo ali s sredstvi, ki delujejo dotikalno. Z omenjenimi pripravki zatiramo odraslo populacijo oljčne muhe in na ta način zmanjšamo število odloženih jajčec. 

FFS Akt. snov Odmerek EKO Nev. za
čebele
Prepov. upor.
najožji VVO
ASSET FIVE piretrin (4,65%) 0,96 l/ha DA DA NE
DECIS 2,5 EC deltametrin (2,5%) 0,5 l/ha NE DA NE
EXIREL* ciantraniliprol (10%) 0,075 l/ha NE DA NE
GF-120 spinosad (spinosin A+spinosin D) (0,02%) od 1 do 1,2 l/ha DA DA NE
NATURALIS Beauveria bassiana sev ATCC 74040 (0,02%) 2 l/ha DA NE NE

Na lokacijah, kjer že prihaja do odlaganja jajčec in izleganja žerk oz. tam, kjer je bil prag škodljivosti večkrat presežen pa priporočamo uporabo sistemičnih sredstev, ki imajo tudi ovicidno delovanje. 

FFS Akt. snov Odmerek EKO Nev. za
čebele
Prepov. upor.
najožji VVO
MOSPILAN 20 SG* acetamiprid (20%) 300 g/ha NE NE NE
SIVANTO PRIME flupiradifuron (20%) 0,75 l/ha NE DA NE

Pridelovalci, ki za omejevanje škode uporabljajo odvračalna sredstva na osnovi kaolina ali talka (Invelop White Protect, Surround WP in Profilm) naj pozorno spremljajo pojav škodljivca. V primeru padavin je potrebno oljčne nasade čimprej ponovno škropiti. Naj poudarimo, da je omenjena metoda omejevanja škode smiselna v oljčnih nasadih z manjšo populacijo oljčne muhe oz. v primeru neugodnih vremenskih razmer za pojav škodljivca. Če je prag ulova presežen oz. gojimo občutljive sorte (npr. Istrska belica ali Ascolana tenera) je priporočljivo izbrati drugo metodo zatiranja oljčne muhe.

Omejevanje škode zaradi oljčne muhe lahko izvajamo tudi z vabami za množičen ulov. Uporaba slednjih je učinkovitejša, če zatiranje poteka na večjem območju ali v več oljčnikih hkrati. Za množični ulov oljčne muhe so registrirani naslednji pripravki: 

FFS Akt. snov Odmerek EKO Nev. za
čebele
Prepov. upor.
najožji VVO
DECIS TRAP OLJČNA MUHA deltametrin (100%) od 50 do 100 kos DA NE NE
ECO-TRAP deltametrin (0,02%) 100 kos DA DA NE
FLYPACK DACUS TRAP deltametrin (0,02%) od 50 do 100 kos DA DA NE

Pred uporabo sredstev pozorno preberite navodila in dosledno upoštevajte opozorila za varovanje okolja!