Analiza vina
KGZS – Zavod GO, Agroživilski laboratorij je akreditiran pri Slovenski akreditaciji s številko akreditacije LP-027 na področju preskušanja (SIST EN ISO/IEC 17025).
Več.
AKTUALNA PONUDBA 2024
Bliža se trgatev in tudi letos smo v Agroživilskem laboratoriju pripravili dodatne pakete ugodnosti za hitro spremljanje dozorevanja grozdja oziroma v času vinifikacije.Vzorce lahko prevzemamo tudi pri vas doma!
PRIPRAVA QR KODE Z VSEBINO (hranilna vrednost, sestavine in energijska vrednost) UREDBA (EU) št. 1169/2011 EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA z dne 25. oktobra 2011, o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom…, določa obvezne informacije o živilih, ki jih vinarji morate navesti, lahko na etiketi vidno-natisnete ali kot vsebino Qr kode. V Agroživilskem laboratoriju na Kmetijsko gozdarskem zavodu vam lahko kreiramo Qr kode (pripravimo vsebino in kodo hranimo) in izračunamo energijsko vrednost. Obvezna vsebina Qr kode sta hranilna vrednost in sestavine, energijska vrednost »E« in alergeni pa morajo biti obvezno navedeni tudi na etiketi. |
Novost v Agroživilskem laboratoriju Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica
V Agroživilskem laboratoriju stopamo v korak z zahtevami trga alkoholnih pijač in vina. S ponosom vam predstavljamo nove inovativne aparature v našem laboratoriju. V veselje nam je oznaniti, da smo z novo opremo razširili obseg naše akreditirane dejavnosti analitike vina:
NOVO: Sistem Anton Paar z digitalnim gostotomerom DMA 4501 in Alcolyzer 3001: Določanje specifične teže pri 20ºC z elektronsko denzimetrijo s frekvenčnim oscilatorjem, določanje volumskega deleža alkohola z NIR in določanje skupnega suhega ekstrakta v vinu z računsko metodo
NOVO: Aparatura Oenolab encimatski analizator OE-300: Določanje glukoze in fruktoze v vinu z encimsko metodo
KGZS – Zavod GO, Agroživilski laboratorij je akreditiran pri Slovenski akreditaciji s številko akreditacije LP-027 na področju preskušanja (SIST EN ISO/IEC 17025).
Podrobnosti najdete v prilogi k akreditacijski listini LP-027, ki je dostopna v spremni pisarni laboratorija in na spletni strani Slovenske akreditacije https://www.slo-akreditacija.si/. Akreditirana dejavnost je omejena na analitiko vina. Akreditacija pomeni nam in našim odjemalcem mednarodno priznano potrditev kakovosti naše dejavnosti. To priznanje ne velja le doma, temveč tudi zunaj naših meja, kar nam vsem zagotavlja popolno zaupanje v zanesljivost in verodostojnost naših laboratorijskih rezultatov.
PREDNOSTI, KI JIH NOVOSTI PRINAŠAJO
ANTON PAAR SISTEM DMA 4501 + ALCOLYZER 3001: merjenje specifične teže, skupnega ekstrakta in alkohola
Anton Paar je sinonim za zanesljive merilne naprave nove generacije gostotomerov. Omogoča izjemno natančne meritve gostote alkoholnih pijač. Deluje po metodi elektronske denzimetrije s frekvenčnim oscilatorjem, katere prednosti so izjemna natančnost, občutljivost in univerzalna uporabnost tako v analitiki alkoholnih kot tudi brezalkoholnih pijač.
DMA 4501 je povezan z Alcolyzer 3001 analizatorjem alkohola, ki deluje po principu bližnje infrardeče spektrometrije. Sistem na podlagi specifične teže in alkohola hitro in natančno računsko določi skupni ekstrakt tudi najslajšim vinom. Ta podatek je za laboratorij in naše odjemalce izjemno pomemben, saj je skupni ekstrakt eden ključnih parametrov za uvršanje vin v kakovostne razrede.
Poleg analize vin oprema omogoča določanje gostote, ekstrakta in alkohola tudi žganim pijačam, ciderjem in pivom.
OENOLAB ENCIMATSKI ANALIZATOR OE-300: merjenje glukoze, fruktoze
Oenolab encimatski analizator OE-300 je napredna laboratorijska oprema, ki uporablja specifične encime, ki reagirajo z glukozo in fruktozo v vzorcu in povzročijo kemijske spremembe, ki so nato merljive prek spektrofotometrije. Prednost aparature je predvsem zanesljivo merjenje ne le običajnih temveč tudi najnižjih in najvišjih koncentracij glukoze in fruktoze. Oprema ni omejena samo na analizo glukoze in fruktoze. S pravilnim izborom encimskih kompletov lahko izvajamo analize številnih drugih spojin, vključno s saharozo, organskimi kislinami, glicerolom, acetaldehidom, fenolnimi spojinami ipd.
TRGATEV IN VINIFIKACIJA GROZDJA LETNIKA 2023
Leto 2023 bo ostalo v spominu vsem vinogradnikom vinarjem Primorske dežele. Padavine in toča v mesecu juliju, avgustu in septembru, so bili vzrok za hiter razvoj grozdne gnilobe v zadnji fazi dozorevanja grozdja, poleg tega pa je trte prizadela še pozna peronospora. Vsako leto imamo drugačno ponudbo narave, zato je pridelava grozdja in kletarjenje iz leta v leto različno oziroma manj ali bolj zapleteno.
Vabimo Vas k branju strokovnega nasveta o vinifikaciji grozdja letošnjega letnika, ki ga dobite TUKAJ.
V Agroživilskem laboratoriju se zavedamo, da se vedno več slovenskih vinarjev trudi pridelati visoko kakovostna vina, pri tem sledijo svetovnim trendom. Zato vlagamo veliko truda v postavitev hitrih in zanesljivih metod grozdja in vina.
Prevzem vzorcev na terenu - na vaši kmetiji
- torek: Vipavska dolina, Kras, Slovenska Istra
- sreda: Goriška Brda
- vzorce sprejemamo tudi po predhodnem dogovoru.
Urnik sprejemne pisarne Agroživilskega laboratorija
- ponedeljek - petek: 7:30 - 15:00
Na nas se lahko obrnete tudi za nasvete v povezavi z tehnologije pridelave vina (Tamara Rusjan).
Izven teh ur sprejemamo vzorce po predhodnem dogovoru.
Prijave za vzorčenje vina - vsaj en dan pred vzorčenjem na
M: 031 864 455 (Ličen Barbara - nadomešča Lara Bremec Kodelja)
T: 05 335 12 25 (Tamara Rusjan)
Lahko se dogovorimo tudi za prevzem deželnega vina oziroma vzorcev za ostale analize.
POMEMBNO: Spremembe v zakonodaji s področja PROMET Z VINOM: |
UREDBA (EU) št. 1169/2011 EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA z dne 25. oktobra 2011, o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom…, določa obvezne informacije o živilih:
(Lahko bo omejena na energijsko vrednost, kar se lahko izrazi z uporabo simbola „E“ za energijo. Označba hranilne vrednosti je lahko tudi v elektronski obliki.)
V Agroživilskem laboratoriju na Kmetijsko gozdarskem zavodu, Vam lahko izračunamo na osnovi izmerjenih parametrov energijsko vrednost različnih proizvodov, tudi vina med njimi (sokovi, alkoholne pijače,..). |